W sobotę 7 września 2024 roku w całej Polsce (i nie tylko) odbyło się kolejne, trzynaste już Narodowe Czytanie. Jest to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza . W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, a następnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Podczas ósmej edycji Narodowego Czytania słuchaliśmy wybranych polskich nowel, a następnie „Balladyny”, „Moralności pani Dulskiej”, „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a ostatnio „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
W 2024 roku do wspólnego czytania wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Wybór wiązał się z 215 rocznicą urodzin poety oraz 190 rocznicą wydania arcydzieła.
Tradycyjnie już uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach włączyli się do Narodowego Czytania.
Na korytarzu szkolnym pojawiła się stosowna gazetka przybliżająca istotę akcji oraz najważniejsze informacje o dziele Juliusza Słowackiego. W czasie lekcji języka polskiego przypomniano sylwetkę dramaturga oraz wysłuchano fragmentu lektury odczytanego m.in. przez Parę Prezydencką.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej.
W naszej szkole akcja została przeprowadzona w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Wpisany przez: MS