Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herb
Gmina
Gorzkowice
Logo tłumacza migowego
24 mar2025

PRELEKCJA p. CEZAREGO GRACZYKOWSKIEGO W KLASIE 8A i 8C - SP Gorzkowice

W związku ze zbliżającym się świętem Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się prelekcja, którą prowadził p. Cezary Graczykowski na temat okupacji niemieckiej na terenie Gorzkowic, partyzantów Armii Krajowej (AK) oraz kwestii Żydów zamieszkujących ten region. Opowiadał o interesującej historii, która pozwoliła zgłębić specyficzne warunki, w jakich znajdowały się te tereny podczas II wojny światowej. W ramach prelekcji omówiono kluczowe zagadnienia związane z działalnością partyzantów, losami ludności żydowskiej oraz zmaganiami mieszkańców Gorzkowic w okresie niemieckiej okupacji. Miejscowość, podobnie jak wiele innych w Polsce, została dotknięta brutalnymi represjami. Niemcy wprowadzili surowe restrykcje, które miały na celu wyeliminowanie oporu oraz destabilizację struktury społecznej. Wśród działań okupacyjnych, które szczególnie dotknęły Gorzkowice, wymienić należy wywózki ludności na przymusowe roboty, konfiskatę majątku oraz brutalne traktowanie ludności cywilnej. W trakcie okupacji, w lasach i okolicznych terenach Gorzkowic zaczęły działać grupy partyzanckie, z których największa to Armia Krajowa. Pan Graczykowski podkreślił, jak ważną rolę odegrali partyzanci w walce z niemieckim okupantem. Ich działalność obejmowała zarówno działania zbrojne, jak i sabotażowe, mające na celu osłabienie niemieckiego aparatu okupacyjnego. Partyzanci AK byli odpowiedzialni za wiele zamachów na niemieckich funkcjonariuszy, a także za pomoc ludności cywilnej, w tym Żydom, którzy ukrywali się przed Niemcami. Jednym z kluczowych zagadnień poruszonych przez prelegenta była sytuacja Żydów zamieszkujących Gorzkowice przed i w czasie okupacji. Przed wojną, społeczność żydowska w Gorzkowicach była znaczną częścią lokalnej ludności. W wyniku agresji niemieckiej, Żydzi zostali poddani represjom, a ich życie stało się zagrożone. Pan Graczykowski omówił tragiczne wydarzenia związane z prześladowaniami Żydów, a także ukazał, jak w tej sytuacji partyzanci AK angażowali się w pomoc Żydom, którzy ukrywali się przed niemieckimi żołnierzami i policją. Wiele osób z Gorzkowic, zarówno Żydów, jak i Polaków, pomagało partyzantom oraz współpracowało z nimi w walce przeciwko okupantowi. Nasz gość zwrócił uwagę na skomplikowane relacje między Polakami a Żydami na terenie Gorzkowic w czasie okupacji. Z jednej strony, Żydzi byli narażeni na brutalne prześladowania ze strony Niemców, z drugiej zaś, wielu Polaków, mimo niebezpieczeństwa, starało się im pomagać. Współpraca z partyzantami AK była jednym ze sposobów na ratowanie Żydów, choć nie zawsze było to możliwe, ze względu na wszechobecną groźbę zdrady i brutalnych represji.

Prelekcja p. Cezarego Graczykowskiego dostarczyła wielu cennych informacji na temat sytuacji w Gorzkowicach podczas okupacji niemieckiej. Podkreślił on rolę Armii Krajowej w walce z okupantem oraz heroiczne działania, jakie podejmowali zarówno partyzanci, jak i cywilni mieszkańcy, aby ratować tych, którzy znaleźli się w najcięższej sytuacji. Problematyka Żydów zamieszkujących Gorzkowice, ich prześladowania, oraz pomoc udzielana im przez Polaków stanowiła ważny element w opisie historii tego regionu w czasie II wojny światowej.

Podczas prelekcji zostały wykonane zdjęcia  aparatem  fotograficznym z projektu Laboratoria Przyszłości.

Wpisany przez: MS

Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Galeria zdjęć: . Link otwiera powiększoną wersję zdjęcia.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia