Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
09 gru 2019

Grudniowy czas to nie tylko oczekiwanie na Świętego Mikołaja i okres świąteczny. W tym miesiącu przypada także inne ważne święto – Barbórka. Któż mógłby nam lepiej opowiedzieć o trudach tego zawodu, jak nie sami górnicy? Dlatego też 4 grudnia 2019r. Szkołę Podstawową w Gorzkowicach odwiedzili górnicy – p. Włodzimierz Sewerynek, p. Tomasz Dybicz i p. Dariusz Świstak, p. Sławomir Kaczmarek, p. Adam Jankowski - pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, których bardzo serdecznie powitała w progach naszej szkoły wicedyrektor p. Agnieszka Chycka.

Uczniowie klas I – III zapoznani zostali z tradycją obchodów Barbórki. Panowie zaprezentowali się w uroczystych strojach galowych, które szczegółowo opisali. Goście przedstawili symbolikę piór na czapce oraz symbolikę górniczego godła. Opowiedzieli również dzieciom na czym polega praca górnika, która jest ciężka i czasem niebezpieczna. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Mieli okazję zapytać górników o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z ich górniczą pracą. Na zakończenie w podziękowaniu za przybycie i ciekawe opowieści uczniowie wręczyli górnikom laurki z życzeniami.
Organizatorem spotkania była p. Aneta Krawczyk.

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia