Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
22 lut 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Szkoła Podstawowa w Gościnnej

„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”

F.K.Dmochowski

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Odsyła nas do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.  Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Nasza historia także pamięta wydarzenia związane z zakazem używania języka ojczystego, wystarczy przypomnieć protest dzieci z Wrześni, czy zakazy zaborców, by mówić, pisać, nauczać a nawet modlić się w języku ojczystym. Wydarzenia związane z rusyfikacją opisuje również S. Żeromski w „Syzyfowych pracach” .

22 lutego uczniowie kl. IV-VIII Szkoły Podstawowej w Gościnnej włączyli się w obchody święta w innej formie niż zawsze. Podczas zajęć online nauczyciele języka polskiego zapoznali uczniów z genezą święta i znaczeniem języka narodowego jako elementu tożsamości narodowej. Ponieważ łamańce językowe to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i młodzieży, również takie zabawy zostały przeprowadzone w poszczególnych klasach. Oprócz humoru – to doskonałe ćwiczenie dykcji.  Uczniowie rozwiązywali również zagadki językowe, oceniali poprawność zwrotów i form oraz zmagali się z testami językowymi online.

Obchody święta to element realizacji jednego  z najważniejszych zadań szkoły podstawowej - kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacanie zasobu słownictwa uczniów.

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia