Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
01 kwi 2021

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021!

Dziś, 1 kwietnia rozpoczyna się Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który zakończy się 30 czerwca. Termin ten może ulec zmianie w związku z prowadzonymi obecnie pracami nad nowelizacją ustawy o spisie.

 Udział w nim jest obowiązkowy. Wyniki spisu mają wpłynąć bezpośrednio na rozwój społeczno-gospodarczy poszczególnych gmin i poprawę warunków życia jej mieszkańców.

Pierwszy powszechny spis ludności  GUS przeprowadził już w 1921 r. – od tego czasu odbywają się one raz na 10 lat. To najważniejsze badania realizowane przez statystykę publiczną nie tylko w Polsce, lecz także w Europie i na świecie. Dane zebrane podczas spisu służą do opracowywania wielu strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Podstawą prawną przeprowadzenia spisu jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny, o której mowa w ustawie o statystyce publicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 443, z pn. zm.).

Jak spełnić obowiązek spisowy?

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy po rozpoczęciu spisu, czyli od 1 kwietnia, wejść na stronę internetową GUS zalogować się do aplikacji i wypełni formularz spis.gov.pl, spisowy. Na stronie znajdują się również szczegółowe informacje dotyczące logowania do formularza spisowego i zawartych w nim pytań.

Co zrobić w sytuacji braku dostępu do Internetu?

Można spisać się w każdym urzędzie statystycznym lub urzędzie miasta i gminy, gdzie przygotowano specjalne miejsca spisowe, albo przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99. Najlepiej nie odkładać obowiązku spisowego do ostatniej chwili. Dzięki formularzowi internetowemu można spisać się w dogodnym miejscu i czasie.

Jeżeli nie zrobimy tego samodzielnie, skontaktuje się rachmistrz spisowy  (telefonicznie lub bezpośrednio), aby przeprowadzić spis.

Zgodnie z ustawą, nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Warto wiedzieć, że dane te są prawnie chronione, a każdy pracownik statystyki publicznej zobowiązany jest do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 zamieszczane są na stronie internetowej Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – Strona informacyjna o Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia