Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
25 lis 2022

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu Samorządowym

„Jestem sobie mały miś, gruby miś,

znam się z dziećmi nie od dziś.

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,

znam się z dziećmi nie od dziś!”


Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Historia Pluszowego Misia sięga 1902 roku , w którym to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi 
miś, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i  kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być  też jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata: Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek. Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci przodków np. Miś Wojtek, a może to być Miś zupełnie bez imienia.

25 listopada przedszkolaki z wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ukochanego misia. Do misiowej krainy dzieci zostały zaproszone przez olbrzymiego misia, który odwiedził je właśnie dziś! Wszystkie wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: ”Miś” Piotra Rubika,  "Dwa malutkie misie" B. Abramowicza, "Jadą, jadą misie", itp. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez  Bibliotekę ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, gdzie m.in. dzięki uczennicom z klasy 8d poznały historię święta, przedstawioną w formie teatru cieni. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w pamięci dzieci na długi czas.

 Sto lat misiu!

Wpisany przez: DO

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia