Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herb
Gmina
Gorzkowice
Logo tłumacza migowego
11 maj2018

Urząd Gminy w Gorzkowicach od wielu lat współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Piotrkowie Trybunalskim w zakresie aktywizacji pracy osób bezrobotnych.

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych to konkretne usługi rynku pracy, z których może skorzystać osoba bezrobotna. Programy aktywizacji są skierowane do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, m.in. długotrwale bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Wśród usług tych można wymienić: roboty publiczne, prace interwencyjne, prace społecznie użyteczne, staże i przygotowania zawodowe w miejscu pracy , szkolenia, itp.

Podstawową formą aktywizacji bezrobotnych w Gminie Gorzkowice jest zatrudnienie na staż (na 6 lub 12 miesięcy). Pracodawca może również zatrudnić pracownika na podstawie bonu szkoleniowego lub stażowego.

Staż przeznaczony jest dla młodych bezrobotnych do 25 roku życia oraz osób bezrobotnych absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli 27 roku życia.

W Gminie Gorzkowice najczęściej organizowano staże 6 miesięczne i tak:

w 2016 roku – 11 osób (Urząd Gminy – 4 osoby); (Szkoła Podstawowa – 3 osoby); (Szkoła Podstawowa Krzemieniewice- 2 osoby); (Szkoła Podstawowa Gościnna – 1 osoba); (OPS – 1 osoba); (Przedszkole Samorządowe- 1 osoba).

w 2017 roku – 12 osób (Urząd Gminy – 5 osób); (Szkoła Podstawowa – 2 osoby); (Szkoła Podstawowa Krzemieniewice – 1 osoba); (Szkoła Podstawowa Gościnna – 1 osoba); (OPS – 1 osoba) ; (Przedszkole Samorządowe - 2 osoby);

w 2018 roku – 12 osób (Urząd Gminy – 3 osoby); (Gimnazjum – 1 osoba) ; (Biblioteka /Dom Kultury – 1 osoba); (Szkoła Podstawowa Krzemieniewice – 1 osoba); (OPS – 2 osoby); (Przedszkole Samorządowe – 4 osoby).

Urząd Gminy w Gorzkowicach umożliwia również osobom młodym odbycie praktyk studenckich i tak w latach 2016 – 2017 – około 15 osób odbyło swoje pierwsze praktyki zawodowe.
 

Inną formą aktywizacji osób pozostających bez pracy jest Program Aktywizacja i Integracja, zwany w skrócie „PAI" , który obejmuje działania mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, jak również te osoby, które zostały objęte przez ośrodek pomocy społecznej kontraktem socjalnym.
Program PAI składa się z dwóch bloków:

- blok aktywizacja, w ramach którego PUP udzieli bezrobotnemu wsparcia polegającego przede wszystkim na przygotowaniu do lepszego radzenia sobie na rynku pracy kierując go do wykonywania prac społecznie użytecznych zorganizowanych przez gminę na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów /trwa maksymalnie 10 godzin tygodniowo/.

- blok integracja to działania w zakresie integracji społecznej bezrobotnych, służące kształtowaniu aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym, mogą być realizowane w szczególności poprzez grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia /trwa maksymalnie 10 godzin tygodniowo/.

Realizacja Programu Aktywizacja i Integracja trwa 2 miesiące. W Gminie Gorzkowice Program Aktywizacja i Integracja realizowany jest od 2016 roku i tak z tego programu skorzystało :

w 2016 roku – 10 osób (PAI) oraz prace społ. użyteczne – 6 osób.

W 2017 – 9 osób.

W 2018 – 9 osób(PAI).

Program Aktywizacja i Integracja jest finansowany ze środków Funduszu Pracy oraz budżetu gminy.

Roboty publiczne to również forma aktywizacji bezrobotnych. Z tej formy mogą korzystać gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką : ochrony środowiska, kultury, oświaty, sportu i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej.

6 miesięcy to max. okres, na jaki można zatrudnić osobę bezrobotną , okres refundacji wynosi najczęściej 6 m-cy. W Gminie Gorzkowice z tej formy wsparcia skorzystało:

w 2016 roku – 7 osób (UG)

w 2017 roku – 8 osób (UG) w tym 1 osoba roboty publiczne do 30 roku życia oraz 2 osoby – Program Specjalny „ Kobieta- praca – możliwości”.

W 2018 roku – 4 osoby (UG).

Prace interwencyjne

Prace interwencyjne to zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej między pracodawcą a powiatowym urzędem pracy i ma na celu wsparcie osób bezrobotnych.

Prace interwencyjne, w zależności od stanowiska powiatowego urzędu pracy, mogą trwać do 6, 12 lub 24 miesięcy.

Stosownie do zawartej umowy, pracodawca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres 3 miesięcy (w przypadku prac interwencyjnych trwających do 6 miesięcy) lub 6 miesięcy (w przypadku prac interwencyjnych trwających 12 miesięcy lub dłużej) po zakończeniu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Nie wywiązanie się z tego warunku umowy lub naruszenie innych jej warunków powoduje obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

W Gminie Gorzkowice z tej formy zatrudnienia w 2016 roku skorzystało : 1 osoba (Gimnazjum) , w 2017 roku – 1 osoba (Gimnazjum ), w 2018 roku 1 osoba (SP Krzemieniewice).

 

 

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia