Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
12 kwi 2019

Sytuacja w Polskiej Oświacie jest od dłuższego czasu bardzo napięta. Problemem są zbyt niskie nakłady na oświatę płynące ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, a co za tym idzie przerzucenie odpowiedzialności na samorządy lokalne. Źle opracowane podstawy programowe, co obciąża uczniów, zwiększające się deprecjonowanie zawodu nauczyciela, brak zrozumienia problemu oraz lekceważenie głosów nauczycieli przez Ministerstwo Edukacji Narodowej stały się głównym powodem do protestu, który trwa od miesięcy. W związku z brakiem porozumienia pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a przedstawicielami związków zawodowych, w wyniku trwającego sporu zbiorowego wszystkie placówki z terenu Gminy Gorzkowice przystąpiły do akcji strajkowej.

W dniu 11 kwietnia 2019 odbyło się spotkanie poświęcone bieżącej sytuacji oświatowej na terenie całej Gminy Gorzkowice. Na zaproszenie Wójta Gminy Gorzkowice pana Alojzego Włodarczyka przybyli dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przedstawiciele Komitetów Strajkowych, powołanych w placówkach. Na spotkaniu omówiono bieżącą sytuację pod kątem zatrudnienia w placówkach oświatowych, szeroką gamę działań dyrektorów powyższych placówek w celu zapewnienia pracy nauczycielom i pracownikom administracji oświatowej i obsługi, dalsze działania strajkowe na terenie Gminy Gorzkowice.

Omówiono również sposób przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych, które odbyły się bez zakłóceń oraz przeprowadzenie egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Na spotkaniu przedstawiciele komitetów strajkowych zapewnili, że czekające egzaminy ośmioklasistów zostaną również przeprowadzone bez zakłóceń.

Strajkujący nauczyciele przedłożyli wcześniej pisma sygnowane przez rady pedagogiczne z prośbą o wsparcie ich w akcji strajkowej i takie wsparcie otrzymali, zarówno ze strony Komisji Edukacji Rady Gminy oraz Wójta Gminy Gorzkowice.

W kolejnych dniach rozpatruje się dalsze prowadzenie akcji strajkowej w postaci rotacyjnej. W najbliższym czasie odbędą się spotkania władz Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Piotrkowie oraz posiedzenie Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, na których zostaną podjęte decyzje na temat dalszego przebiegu największej od lat akcji protestacyjnej w oświacie.

 

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia