Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
17 lis 2016

O ogłoszeniu 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza zdecydował parlament. 5 maja minęła 170 rocznica urodzin, a 15 listopada przypadła 100 rocznica śmierci wielkiego pisarza i patrioty. W 1905 roku jako pierwszy Polak uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

Na spotkaniu zorganizowanym przez Muzeum Narodowe w Kielcach i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, zaprezentowane zostały rękopisy 14 dzieł patrona Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

Na początku przywitała nas młodzież z Zespołu Szkół w Samsonowie, która zaprezentowała spektakl Pieśń o Jurandzie.

Sam Sienkiewicz, jak dodała kierownik muzeum, nie przykładał zbytniej wagi do rękopisów swoich prac. - Zwykle wcześniej podpisywał umowy na swoje dzieła, więc pisał z odcinka na odcinek. Najczęściej bez kopiowania, bo nie miał na to czasu, wysyłał teksty do redakcji. Tam przeważnie ulegały one zniszczeniu, były cięte przez zecerów, a na wielu z nich są ogromne plamy po farbach drukarskich. Często te rękopisy do Sienkiewicza już nie wracały.

Na wystawie „Sienkiewicza pióro wieczne” zaprezentowanych zostało 14 ksiąg z oryginalnymi zapiskami polskiego noblisty. Jest to większość zachowanych rękopisów pisarza, stanowiących przekrój jego twórczości. Na wystawie można zobaczyć jedne z najwcześniejszych utworów np. "Szkice węglem" z 1877 roku, a także "Trylogię" i "W pustyni i w puszczy" - powieść, która powstawała w pałacyku w Oblęgorku. Na rękopisach jest wiele skreśleń, bo Sienkiewicz nie przepisywał ich „na czysto”, a jeśli coś mu nie odpowiadało, to po prostu skreślał i pisał dalej. Jest też wiele dopisków na marginesach.

Oglądając rękopisy Henryka Sienkiewicza można zobaczyć, jak drobne i przez to trudne do odczytania było jego pismo. Rękopisy utworów Henryka Sienkiewicza zostały zachowane dzięki pracy prof. Juliana Krzyżanowskiego, który po II wojnie światowej zaczął poszukiwanie i gromadzenie dzieł. W Pałacyku w Oblęgorku można je oglądać do końca listopada.

Na spotkaniu – w którym uczestniczył dyrektor naszej szkoły Pan Arkadiusz Krasoń wraz z nauczycielem biblioteki szkolnej Panem Tomaszem Filipczakiem – obecni byli wnukowie Henryka Sienkiewicza, Jadwiga i Juliusz Sienkiewicz oraz prawnuczka Anna Dziewanowska.


 

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia