Kalendarz
Harmonagrm
Galerie
Kontakt Konatkt
herbGmina
Gorzkowice
21 paź 2019

Szanowni mieszkańcy!
Zwracamy się z apelem i prośbą o nie palenie odpadów komunalnych w domowych piecach, kotłach, ogniskach. Przy spalaniu odpadów do środowiska uwalnianych jest wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Zgodnie z art.155 ustawy o odpadach (Dz. U. z 2018 r., poz.21) termiczne przekształcenie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współpalarniach odpadów, a więc w instalacjach spełniających wszystkie wymagania określone w przepisach prawa. Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, kto wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współpalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Za spalanie nie dozwolonych śmieci grozi mandat do 500 zł lub gdy sprawa trafi do sądu, grzywna w wysokości do 5000 zł lub kara aresztu.

Bezwzględny zakaz palenia obejmuje: plastikowe pojemniki i butelki po napojach, zużyte opony, inne odpady z gumy, przedmioty z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, pozostałości farb i lakierów, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.  Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie.

Chrońmy siebie i środowisko. Nie palmy odpadów!

 

Wpisany przez: MS

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia